Свiтова спiльнота

Бабак Микола Пантелеймонович

Бабак Микола Пантелеймонович community image

Бабак Микола Пантелеймонович (народився 10 червня 1954 у с. Воронинці Чорнобаївського району, Черкаської області) — український художник, письменник, колекціонер, видавець. Представник Нової хвилі. Член НСХУ (1990). Заслужений художник України (2004). Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2010). Народний художник України (2016). Учасник багатьох обласних, республіканських і міжнародних виставок. Представляв Україну на 51-ій Венеційській бієнале сучасного мистецтва з національним проектом «Діти твої, Україно» (2005). Роботи знаходяться в Національному художньому музеї України, Дирекції художніх виставок НСХУ та приватних зібраннях багатьох країн світу. 

У 1992 році М. Бабак видає антологію поетів Черкащини «Толока», де публікує цикл своїх поезій, а згодом організовує літературну групу «Гідрокартізон» і видає декілька її збірок. У 1998 р. пише роман «Вільхова кров». 20-літній ювілей роману ознаменований монографією доктора філологічних наук Світлани Підопригори «Українська експериментальна проза ХХ – початку ХХІ століть: «неможлива» література», в окремому розділі якої під назвою «Український артбук versus «книга художника» аналізуються інтермедіальні координати художнього моделювання травматичного минулого у романі М. Бабака поруч із творами Ю.Іздрика та О.Михеда. 

У 2009 році за ініціативи М.Бабака разом із Інститутом мистецтвознавства, фольклору і етнології НАН України була створена монографія «Народна ікона Середньої Наддніпрянщини 18-20 ст. в контексті селянського культурного простору», яка отримала низку найпрестижніших нагород. Вона стала найкращою книгою 16 Форуму видавців у Львові. На конкурсі «Мистецтво книги» вона отримала диплом імені Івана Федорова. Журі XI Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2009» визнало монографію найкращою і присудило їй перше місце у номінації «Візитівка», а також Гран-прі як головному переможцю. У 2014 році за ініціативи М.Бабака та участі Інституту мистецтвознавства, фольклору і етнології НАН України створено монографії «Сільська фотографія Середньої Наддніпрянщини кінця 19-20 ст.» та «Григорій Шевченко – майстер фотоживопису, спадкоємець Шевченкового роду». 

М. Бабак має колекції народної ікони, народної картини, сільської фотографії та вжиткових речей Середньої Наддніпрянщини, які починає колекціонувати з 1990 року. За визначенням фахівців він зібрав найвагомішу колекцію української народної ікони Середньої Наддніпрянщини ХVІІІ-ХХ століть. Унікальність зібрання в тому, що воно представляє іконопис Шевченкового краю, де формувалися підвалини української нації, її мови і культури. 

Із 2014 року М.Бабак працює у співавторстві з художником Євгеном Матвєєвим (м.Київ) в арт-дуеті БМ Бабак-Матвєєв. Останні три роки вони плідно співпрацюють з нью-йоркською галереєю на Бродвеї AGGA, де у 2018 році відбулася їхня велика персональна виставка. 
Микола Бабак.

Живе і працює у м.Черкаси.

Благодійний фонд Козицького ГО «МИ - ВІННИЧАНИ» Твори Dream-Line веб студія Кращий художник Премія Гегамяна Книга рекордів України Kimberli Володимир Козюк Рута Асоціація мистецтвознавців, експертів, оцінювачів і реставраторів

Не вірні дані